Türk musikisinin iki önemli ismi için Kani Karaca ve Doğan Ergin için özel anma konseri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesinden yapılan açıklamaya göre Cemal Reşit Rey (CRR) Türk Müziği Topluluğu, “Yüzyılın Yüzleri” etkinlikleri kapsamında yapılacak konser, 23 Mart’ta 13.00’te CRR Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Kani Karaca ve Doğan Ergin’in sanatsal mirasının hatırlatılmasının amaçlandığı konserde, Türk sanat müziği ses sanatçısı Güzin Değişmez ve neyzen Sühendan Aşıkuzun misafir solist olarak yer alacak.

Şef Hakan Talu yönetimindeki CRR Türk Müziği Topluluğu, her iki bestekarın çeşitli formlardaki sözlü ve saz eserlerini solo ve koro olarak icra edecek. Türk müziğinde son 50 yılın en önemli icracılarından Karaca (1930-2004) ve Ergin (1941-1998), derin dostlukları ve birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalarla sanat dünyasında iz bıraktı. İki sanatçı Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da çok sayıda konser verdi, albümler hazırladı ve yeni nesil sanatçılar yetiştirdi.

KANİ KARACA KİMDİR

1930 senesinde Adana’nın Adalı köyünde doğan Kani Karaca, 1950’ye kadar burada kalmıştır. 1950 yılında İstanbul’a gelerek kalan ömrünü burada geçirmiştir. Kuran, kaside, mevlit, gazel ve semailer de okuyarak birçok başarılı seslendirmeye imza atmıştır. Gözlerinin görmemesine rağmen yaşamı boyunca özellikle sesiyle ciddi başarılar elde etmiştir. Saadettin Kaynak’tan tavır dersleri aldı. Daha sonra Yeraltı Cami imamı olan Ali Üsküdarlı’dan dersler alarak eğitimlerine devam etti. Ölümüne kadar Türk musikisinde çok çeşitli alanlarda birçok eser verdi. Özellikle Mevlana anma törenlerinin aranan ismiydi. Tilavet geleneğinin de son temsilcisi olan Kani Karaca, 29 Mayıs 2004 yılında Fatih’te bulunan evinde vefat etmiştir. 74 yaşında hayatını kaybetmesi oldukça ses getirmiştir.

DOĞAN ERGİN KİMDİR

23 Ocak 1941 yılında Çanakkale’de doğdu. Tam adı Ali Doğan Ergin. İlk müzik zevkini Çanakkale Musiki Cemiyetinin hocası olan ve ud çalan babasından aldı. Hayri Tümer’in teşvikiyle ney çalışmaya başladı. Melahat Pars’ın yönlendirmesiyle girdiği İstanbul Belediye Konservatuarının son sınıfından itibaren Konservatuar İcra Heyetinde ney sanatçısı olarak görev yaptı. 1967’de sınavlarını başararak İstanbul Radyosunda çalışmaya başladı.

1963’ten itibaren otuz yıl Mevlânâ ihtifallerinde neyzenbaşılık ve mutrıb heyeti başkanlığı yaptı. 1976-1983 arasında İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda neyzen olarak çalışan Ergin, şiir ve beste çalışmalarında da bulundu. Doğan Ergin, kendi terkib ettiği “Ferahnâkaşîran” makamından bir Mevlevî âyini ile bir klasik takım besteleyen sanatçı, İstanbul Radyosu’ndaki görevini ve Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu’nun şefliğini sürdürürken 29 Haziran 1998’de hayata gözlerini yumdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x